Туризъм и отдих в Павел баня

Ден ВТОРИ в Павел баня…

ДЕН ВТОРИ…

ДЕН трети…⇒

 

За да се разширят Вашите впечатления за града и общината, ние Ви препоръчваме да направите една обиколка из туристическите забележителности в околностите на града, която ще Ви даде възможност да се върнете назад във времето и да научите как Долината се е превърнала в Розовата градина на Балканите и как тази Долина преди хиляди години е била средище на владетели и аристократи по времето на траките.

През този ден можете да се разходите из Долината на Розите и Тракийските царе, която е прекрасна през всеки сезон, но най-красива и дъхава е в сезона на розобера – месеците май и юни. 

Съветваме ви да посетите с. Скобелево, Шипка, Казанлък и Бузовград

с. СКОБЕЛЕВО (11 км северно от Павел баня)

За да се запознаете с тайните на розопроизводството, Ви препоръчваме да посетите ЕК „Дамасцена”

Община Павел баня е един от центровете на розопроизводството и розоваренето. На територията на общината са засети над 6 500 дка розови масиви и над 2 000 дка други етерично-маслени култури мента, лавандула, мащерка и др/.
В момента функционират девет розоварни на територията на общината.

В Долината на розите всяка година в първите дни на юни се отбелязва Празникът на розата – особено пищен и красив, индивидуален по дух за всеки град от долината.

В Павел баня Празника на Розата и Минералната вода се провежда през втората седмица на юни. По време на този тридневен фестивал, градът е посещаван от хиляди туристи. Празникът се радва на изключителна популярност между българи и много чужденци, включително представители на дипломатически мисии. В програмата са включени международен фолклорен фестивал, откриване на „Плувно лято”, карнавал и традиционните ритуали розобер и розоварене, които пресъздават автентична атмосфера, наситена с веселие, песни и танци, а кулминацията разбира се, е коронясване на Царица Роза и Цар на Минералната вода.

В Скобелево, близост до розоварна „Дамасцена“ има атрактивна  Ферма за щрауси „Четири сезона”.

Освен екзотичните птици, фермата разполага с  растения от Източна Азия, Южна и Централна Америка, които също са намерили почва в плодородната Розова долина. Тук любезните фермери ще ви разкажат любопитни истории за растенията и екзотичните пернати, ще ви нагостят с крем-карамел от щраусови яйца и ще Ви предложат щраусови сувенири, както и редки видове растения, които да си отнесете за спомен.

ДОЛИНАТА НА РОЗИТЕ преди хилядолетия е била ДОЛИНА НА ТРАКИЙСКИТЕ ЦАРЕ

Разходката Ви може да продължи към Шипка, Казанлък и Бузовград, където в рамките на няколко часа ще можете да се докоснете до историята, както и да прекарате незабравими мигове.

Шипка (13 км. от Казанлък) – култовото място свързано с най-древната и средновековна българска история.

Тук може да посетите:

– ГОЛЯМАТА КОСМАТКА (гробницата на владетеля Севт III – господар на древния град Севтополис, който се намира под яз. Копринка),

– СВЕТИЦАТА (гробницата на цар Терес I, първият тракийски владетел), Оструша, Грифоните и др.

ХРАМ-ПАМЕТНИК „Рождество Христово”

В Казанлък (24км. от Павел баня) Можете да посетите:

– ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ „ИСКРА“ – Тук са изложени копия от всички експонати, открити в тракийските могили. Има и богата картинна галерия. Работно време: от 09:00 ч. до 17:00 ч. без почивен ден

– ТРАКИЙСКА КАЗАНЛЪШКА ГРОБНИЦА, с великолепни стенописи, датиращи от IV-ти в.пр.Хр, част от световното наследство на ЮНЕСКО;

 

Работно време: Казанлъшка тракийска гробница и „Гомямата Косматка”

От 1 май до 31 октомври: от 09:00 ч. до17:00 ч. без почивен ден

От 1 ноември до 30 април: само по заявка

ТРАКИЙСКИ МЕГАЛИТ, с. Бузовград (5 км. южно от Казанлък) – Слънчевата врата на Богинята

Тракийска каменна Обсерватория от 1800 – 1600 г.пр.Хр., използвана от жреците за астрономически наблюдения и поддържане на календар. 

Мегалитът представлява древно астрономическо култово съоръжение, използвано от древните жреци за наблюдение на слънцето по време на лятното слънцестоене.

Неслучайно през деня на 21-ви юни, от няколко години насам – съществува традиция много хора да се събират пред Слънчевата врата на Богинята, над с. Бузовград, за да дочакат вписването на слънчевия диск в специално оформения от траките скален отвор. 

Share
error: Защитено съдържание.