В Павел баня по Програма НОИ се приема в ПРО ЕАД хотел „Павел баня“ и във филиал СБР-НК
- За повече информация: 0878 189 584
- 9:30 -17:00 ч. / Поч. ден: НЕДЕЛЯ
НАЧИН на РЕЗЕРВАЦИЯ:
1. На посочения телефон; 2. По електронна поща; 3. Чрез писмо по пощата;
4. На място – в регистратура на филиала; 5. В централен офис гр. София; 6. Чрез туроператорски фирми в цялата страна.
В цените са включени:
1. Доплащане за храна от лицето; 2. Туристически данък и застраховка; 3. Резервация за постъпване; 4. Ползване на парна баня или сауна, шоково ведро, фитнес, вътрешен минерален басейн (в определени часове)
В Териториално поделение (ТП) на НОИ се представят следните документи:
1. Медицинско направление.
Правото на парични помощи за профилактика и рехабилитация се ползва след преценка на лекуващия лекар за необходимостта от провеждане на профилактика и рехабилитация, която се отразява в медицинско направление (Бл. МЗ № 119á98)
Медицинското направление се издава от лекуващия лекар в два екземпляра и в него той документира заболяването, за което е необходимо провеждане на профилактика и рехабилитация, придружаващите заболявания, ако има такива, медицинските мотиви за рехабилитацията, както и съответните медицински изследвания.
Медицинското направление трябва да е издадено не по – рано от 30 календарни дни преди датата на постъпване при съответния изпълнител на дейността по профилактика и рехабилитация.
2. Документ за самоличност.
3. Документ по образец, удостоверяващ осигурителните права на лицето (Приложение № 1)*.
4. Лична амбулаторна карта и/или медицинска документация, удостоверяваща настоящото и миналото здравно състояние на лицето – епикризи, изследвания, снимки, електрокардиограми и други документи, според конкретния случай.
Лицата трябва да представят цялата медицинска документация, която доказва наличието на заболяването, отразено в медицинското направление като показано за вторична профилактика и рехабилитация.
5. Eкспертно решение на Териториална експертна лекарска комисия, респективно на Националната експертна лекарска комисия – за лицата с трайно намалена работоспособност 50 и над 50 на сто.
6. Разпореждане за приемане на злополуката за трудова – за лицата, претърпели трудова злополука.
7. Експертно решениеза признаване на професионална болест – за лицата с професионална болест.
Лицата представят описаните документи в териториалното поделение на Националния осигурителен институт по постоянен или настоящ адрес в срок до 10 работни дни преди датата на постъпване при изпълнителите на дейността по профилактика и рехабилитация.
При получаването на удостоверенията за профилактика и рехабилитация лицата, осигурени за общо заболяване, майчинство и/или за трудова злополука и професионална болест, попълват декларация по образец. В нея декларират, че при прекратяване на трудовия договор или осигуряването им към датата на постъпване в изпълнителя на дейността по профилактика и рехабилитация няма да ползват правата, предоставени им с удостоверението. Бланката на декларацията се предоставя от длъжностните лица на съответното териториално поделение.
Удостоверение не се издава на лица със здравословни противопоказания за провеждане на профилактика и рехабилитация.
Необходими документи за постъпване на лицата при изпълнителите на дейността по профилактика и рехабилитация:
– Документ за самоличност.
– Удостоверение от ТП на НОИ – в два екземпляра.
– Медицинско направление от лекуващия лекар – в два екземпляра.
– Лична амбулаторна карта и/или медицинската документация, удостоверяваща настоящото и миналото здравно състояние на лицето – епикризи, изследвания, снимки, електрокардиограми и други документи, според конкретния случай.
Лица със здравословни противопоказания не се приемат от съответните изпълнители на дейността по профилактика и рехабилитация.
Всяко лице се задължава да спазва посочения в удостоверението срок за рехабилитация, както и да ползва и трите компонента на паричната помощ – медицински процедури, нощувки и частична парична помощ за хранене. При неспазване на тези изисквания, направените разходи са за сметка на лицето.
ПРО-ЕАД е основен изпълнител по програмата на НОИ. В хотел „Павел баня” се предлагат отлични условия за пълноценна рехабилитация и отдих, на достъпни цени. В хотела работят високо квалифицирани специалисти, в областта на балнеологията и физиотерапията. Предлага се здравословна храна и пълноценно обслужване.
Сумата която се доплаща по ПРОГРАМА на НОИ в ПРО ЕАД клон Павел баня е в размер на 390 лв. за 10 дена.
СБР-НК Павел баня предлага богата гама от физиотерапевтични и рехабилитационни методи за лечение. Използват се природни и лечебни фактори – климат, минерални води в съчетание с апаратна физиотерапия, кинезитерапия.
Сумата която се доплаща по ПРОГРАМА на НОИ в СБР-НК филиал Павел баня е в размер на 273,00 лв. за 10 дена
Право на парични помощи за лечение и профилактика по програма НОИ имат:
1. Лицата, осигурени за общо заболяване, майчинство и/или за трудова злополука и професионална болест;
2. Лицата, получаващи лична пенсия за инвалидност, ако не са навършили възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, да не са осигурени и срокът на инвалидността в експертното решение на Териториална експертна лекарска комисия, респективно на Националната експертна лекарска комисия, не е изтекъл.
Лицата по точка 1 придобиват право на парични помощи за профилактика и рехабилитация, ако за тях са били внесени или дължими осигурителни вноски за период от шест последователни калeндарни месеца, предхождащи месеца, през който се провежда профилактиката и рехабилитацията. В периода от шест календарни месеца се включва времето:
- на платените и неплатените отпуски за отглеждане на дете;
- на платените и неплатените отпуски за временна нерабо-тоспособност и за отпуск за бременност и раждане;
- на неплатения отпуск до 30 работни дни през една календарна година;
- През което самоосигуряващите се лица, които се осигуряват за общо заболяване и майчинство, са получавали парични обезщетения за временна неработоспособност, бременност и раждане и отглеждане на дете и периодите на временна неработоспособност, бременност и раждане и за отглеждане на дете, през които не са имали право на обезщетение.
Изискването за внесени или дължими осигурителни вноски за период от шест последователни календарни месеца не се отнася за лица с увреждания, резултат от претърпяна трудова злополука или професионална болест.
Лицата, осигурени само за трудова злополука и професионална болест, имат право на парични помощи за профилактика и рехабилитация само при случаи на трудова злополука и професионална болест.
Възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване за 2012 г. е 60 години и 4 месеца за жените и 63 години и 4 месеца за мъжете.
НОИ осигурява парична помощ за профилактика и рехабилитация еднократно в една календарна година за 10 дни престой.
Паричната помощ за всяко правоимащо лице включва средства за не повече от общо 4 основни диагностични и терапевтични процедури дневно, средства за нощувки, както и частична помощ за хранене в размер на 5 лв. за един храноден. Остатъкът от цената на услугата се доплаща от получилия помощта в зависимост от заведението, в което е настанен.
Необходимо е да се направи резервация в здравното заведение, което сте избрали.
Преди това трябва да се информирате от териториалните поделения на НОИ за условията и реда за ползване на правата на парична помощ за профилактика и рехабилитация и за заболяванията и противопоказанията за заведението, в което желаете да направите резервация. При направата на резервация, трябва да се информирате и за размера на сумата, която ще доплащате за един храноден.
Удостоверения за ползване на парична помощ се издават на специални гишета на НОИ.