ДЕН ЧЕТВЪРТИ…
Ден Първи… Ако останете още един ден …⇒
Остана да посетите с. ТУРИЯ с родната къща-музей на Чудомир и Селото на 100-те чучура – ГАБАРЕВО.
СЕЛО ТУРИЯ се намира на 4 км югозападно от Павел баня, по пътя за град Пловдив
Турия е бащиното село на писателя-хуморист и художник Димитър Чорбаджийски –ЧУДОМИР.
Днес родната къща на Чудомир е превърната в Етнографска къща-музей, отворена за посещение всеки делничен ден от 8:00 до 17:00ч. Вход 1.00лв. / с беседа – 2.00 лв.
Интерес представлява също местният Етнографски музей в ЧИТАЛИЩЕ „Чудомир”.
Разполага с много ценна сбирка за историята и етнографията на селото – костюми и снимки, които турийци ревниво пазят и непрекъснато обогатяват. Разположен е в непосредствена близост до музея.
Едно от мистичните и свещени места в България е „ПИРОСТИЯТА“ – природна забележителност недалеч от с. Турия.
На 7 км. от Турия се намира 700 годишния защитен растителен вид „КИЧЕСТИЯ ГАБЪР” – много рядко срещано дърво в едноименната местност.
На 17 км. от селото се стига до местността „Каваклийка” и х. Каваклийка (1050 м.) – 3:30 часа.
Следващия обект на тура е селото на 100-те чучура – ГАБАРЕВО.
Намира се на 6 км. северозападно от Павел баня. Наречено е така, заради множеството чешми, построени буквално на всеки ъгъл, с бликаща чиста балканска вода.
Тук „Джанановата къща“ ви очаква, запазила духа на миналото време, когато Васил Левски заклева пред библията, камата и револвера 36 членове на новосъздаденият от него таен революционен комитет, с председател Тодор Джананов, през 1869г.
Във възрожденската къща, се помещава музейна експозиция с картинна галерия от творби, посветени на Левски. След 1992г. Общобългарският комитет “Васил Левски” и община Павел баня организират всяка година на 18 юли честване на рождения ден на Апостола.
Изключителен интерес представлява и уникалната Каменна църква „Св. Георги Победоносец”.
Величествената сграда на църковния храм се издига в центъра на с. Габарево. Тя е с богата, вековна история, строена четири пъти, завършена и осветена през 1895г. Каменната църква очарова с много красив финно резбован иконостас – дело на майстори от прочутата Тревненска художествена школа.
От с. Габарево по маркирана пътека се стига до хижа “Соколна” (1350 м.н.в.) и природния резерват “Соколна”, връх Мазалат и от там за билото на Стара планина. От хижа “Соколна” могат да се направят преходи до следните места:
хижа „Мазалат“ – 9 ч.
заслон „Голям Кадемлия“ – 5 ч.
хижа „Тъжа“ – 9 ч.
хижа „Русалка“ – 7ч.
Пътеката от хижа Соколна към билото на планината минава през лавиноопасни през зимата участъци. Продължителността на всички преходи е ориентировъчна и се отнася за летния сезон.