Туризъм и отдих в Павел баня

Ден ТРЕТИ в Павел баня…

ДЕН ТРЕТИ…

ДЕН четвърти… 

Ако сте с приключенски дух, през този ден ви препоръчваме разходка в планината по пешеходни и автомобилни маршрути с планински водач.

През третият ден от Вашия престой в Павел баня, препоръчваме да посетите Тъжа и Калофер. 

В този район НП „Централен Балкан“ предлага много туристически маршрути до живописни местности. Близките до Павел баня селца – Тъжа, Скобелево, Габарево и др. са изходен пункт за разходки към сърцето на планината. Климатът обаче е суров и затова най-подходящо за планински туризъм е през лятото.

Село ТЪЖА /15 км. западно от Павел баня/

20140520.dxfhxldtci-469x310В подбалканското село ТЪЖА е локализиран един от местните офиси на Дирекция Национален парк “Централен Балкан”. Селото е основен изходен пункт за най-атрактивната част в югоизточния участък на парка. От тук започва красивото Тъжанско ждрело, формиращо най-югоизточните разклонения на природния резерват “Джендема”, а удобни планински пътеки отиват и до другия природен резерват – “Соколна” и хижа “Соколна”. 

От тук се стига до Кадемлийското пръскалоБабското пръскалоПиростията и др. 

На север от с.Тъжа се намират най-високите части на Стара Планина – вр. Ботев (2375м.) и вр. Триглав (2276м.)

От тук най-бързо се стига до хижа Русалка (1100 м.н.в.), а маркираната туристическа пътека води към билото на Стара планина, където се слива с Европейския туристически маршрут Е-3.

Недалеч от селото могат да се видят и две природни забележителности – водопадите Пръскалото и Търниченско пръскало.

Освен като “врата” към Централен Балкан, Тъжа е много колоритна и като село.
В читалището на селото е уреден местния Исторически музей с интересни археологически и етнографски сбирки.

Недалеч от центъра се намира ТАЙНАТА ГРАДИНА на САШАБотаническа градина - с. Тъжа, Павел баня– частна ботаническа градина, включваща над 500 вида растителни видове.

В стара възрожденска къща пък, е поставено началото на галерия с постоянна изложба от картини за Тъжа и Тъжанската природа и малка пластика от местни творци.
Най-голяма атракция, обаче, представлява вилата на Димитър Манолов – реставрирана възрожденска къща, превърната в Арт-галерия с ателие, където самоукия художник-приложник се занимава с модерна рисувана дървопластика.
Специално внимание заслужава също уникалната частна колекция от над 30 кукерски хлопки на Илия Каравълков, изработени от най-добрите стари майстори-звънари в България, а самият той е майстор на кукерските маски за карнавала.
Традиционният за района Кукерски карнавал тук се провежда една седмица преди Сирни Заговезни и е популярен с името “Старчешка булка”.

Калофер – града на Ботев,
на 24 км западно от Павел баня.

КалоферКалофер е изходен пункт за покоряване  на най-високия връх в  Стара Планина – връх Ботев, както и до най-високия водопад в България – Райското пръскало 124м).

Маршрутът тръгва от м. Паниците, намираща се на 7 км северно от града, след около 4 ч. се стига до хижа „Рай” в подножието на Райското пръскало. От хижа „Рай” по панорамната  „Тарзанова пътека” за около 2,5-3 ч. ще се изкачите до самия връх Ботев.

В м. Паниците имате възможност да пояздите кон по разработени маршрути.

Калофер има три музея, които са посветени на националната и местна история.

1. Музеят на Христо Ботев е единият от които може да се научи много за революционната история на България и дава възможност за посещение на родната къща на поета и революционер.

2. Едно от най-първите и важни училища за България през Възраждането е Даскал Ботевото училище. В него се разказва както за Ботевия баща – Даскал Ботьо Петков, така и за историята и методите на образование през тази епоха. 3. Третият и най- нов музей в града е Калоферка къща на историята- своеобразен етнографки и културен център на града

В Калофер има няколко забележителни източно- православни църкви, манастири и параклиси, които можете да посетите.

В близост до мъжкия манастир се намира еко-пътека”Бяла река”. Пътеката е част от комплекс „Бяла река” включващ още бивак”Бяла река” и детски център за оцеляване сред природата „Джендема”.

Един от най-интересните празници в града е честването на Йордановден и рождението на Христо Ботев на 6 януари. Тогава се играе прочутото ледено хоро. Ритуалът започва рано сутринта с празнична литургия и водосвет, хвърляне на кръста в реката за здраве. Кръстът се улавя и се дава на най-младия участник в ритуала. След това в ледените води на реката мъжете извиват своето хоро и пеят песни. По-късно хорото се пренася на брега, а след това започват празниците по отбелязване годишнината от рождението на Ботев.

 

За търсачите на силни усещания предлагаме и места за въздушни спортове в близост до Павел баня с разработени тематичните маршрути,  по проект „Долината на розите и Тракийските царе”.

Share
error: Защитено съдържание.