Туризъм и отдих в Павел баня

Местни празници, обичаи и традиции в Община Павел баня

В Павел баня са съхранени обичаи и традиции, събрали в едно християнството с езическите ритуали, от далечното минало. Града се намира сред Долината на Розите, която някога е била  център на древни цивилизации – траки, римляни, славяни, прабългари – и всички те, оставят своя отпечатък.Посещавайки Павел баня, туристите ще се запознаят с различни местни ритуали и обичаи, много от които са характерни само за този район на България.

ЙОРДАНОВДЕН в Павел баняЙОРДАНОВДЕН  – БОГОЯВЛЕНИЕ

/06 януари/

Първият голям християнски празник

 

В гр. Павел баня отбелязването на Йордановден започва с празнична Света литургия, отслужвана  в храм “Рождество Богородично” и продължава с Литийно шествие до моста на река Тунджа. Момци скачат за да извадят кръста от ледените води на реката. Вярва се, че който го извади бива честит и здрав през цялата година. Богоявление /Йордановден/  е третият по значимост християнски празник през годината.  На този ден Исус Христос е покръстен във водите на река Йордан от Йоан Кръстител.

Според народното поверие през нощта срещу Богоявление небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае. Вярва се още, че тогава спира водата, пречиства се, след което придобива голяма сила. Ако хвърленият във водата кръст замръзне, предвещава здраве и голям берекет. Ако пък времето е студено и сухо, се приема като знак за плодородна и добра година. Накрая – с китка босилек свещеникът напръсква хората за здраве.

КУКЕРИ В ПАВЕЛ БАНЯКУКЕРСКИ КАРНАВАЛ – Павел баня
Чества се на Сирни Заговезни

Кукерският обичай по нашите земи води началото си от преди повече от 8000 години. При траките се празнувал през дните на тракийския бог на  веселието Дионисий и посрещането на тяхната Нова година по време на “Сирни Заговезни” или така наречената земеделска нова година, свързана със заораването на нивите. Предаван от поколение на поколение, векове на ред, този стар обичай достигнал до нас.Кукери в Павел баня

Кукерските игри са един пъстър, одухотворен предпролетен народен обичай. 

Във всички населени места на Община Павел баня този празник се провежда през Сирната седмица и местното население го нарича „Карнавалът“, а кукерите се наричат „Старци“.

Кукерите се обличат със смесица от мъжки и женски дрехи и страшни маски, окачат по себе си звънци и хлопки, и носят мечове /калъчки/ или тояги за да изплашат и прогонят безплодната зима и злите духове и орисници, та да дойде пролетта и да е плодородна настъпващата стопанска година.

Кукерския карнавал е весел празник, чието значение е да пресъздаде миналото и да събере хората за всеобща радост и веселба.

ЧУДОМИРОВИ ДНИ в Павел баня и с. ТурияЧУДОМИРОВИ ДНИ в с. Турия и гр. Павел баня

Последната седмица на м. март

Провеждат се в чест на годишнината от рождението /25 март/ на Димитър Христов Чорбаджийски – ЧУДОМИР. 

Чудомирови герои оживяват под ореха на родната къща на именития български писател-хуморист в село ТУРИЯ и на сцената в зала „Младост“ при читалище „Напред“ в град Павел баня.

Организират се драматизации по чудомирови разкази, изложби на чудомирови репродукции; концерти, подготвени от самодейци към читалище “Чудомир” с. Турия; конкурси за детска рисунка.

 Всяка година в края на м. март на площада в с. Турия в рамките на традиционните „Чудомирови празници” се провежда Национален фестивал на маскарадните игри „Старци в Турия”, които са своеобразен завършек на сезона на маскарадните игри в цялата страна. Организатор на маскарадните игри е Община Павел баня, със съдействието на Кметство – с. Турия. Фестивалът е с конкурсен характер. Той има за цел да покаже културното наследство, свързано с кукерските игри в бита на българите, да съдейства за тяхното съхранение и предаването им от поколение на поколение. 

ЛАЗАРОВДЕН в Павел баняЛАЗАРОВДЕН и ЦВЕТНИЦА    

Неделя преди Великден

27.04.2024 г. / 28.04.2024 г.

Цветница и Лазаровден са празници, които носят полъха и съживителната сила на пролетта и красотата на първите цветя. Всяка година те предшестват седмицата преди Възкресението като Лазаровден винаги се отбелязва в събота, а Цветница в неделя. Това са празници свързани със здравето и дълголетието, благоденствието и плодородието. На ЛАЗАРОВДЕН малки момичета и неомъжени девойки, в празнични носии, с венци от пролетни цветя и кошници в ръце, обикалят къщите и улиците на Павел баня, играят и пеят лазарски песни за любов, плодородие, здраве и благополучие. Домакините ги даряват с яйца и дребни пари. Счита се, че дом, в който са пели и играли лазарки, ще се радва на здраве и берекет през цялата година. На следващия ден – ЦВЕТНИЦА /Връбница/ в църквата се отслужва молитва и се благославят върбови клонки. Те се раздават на вярващите и всеки ги отнася до дома си за здраве. Окичват с върбови клонки портите и се сплита венче от осветената в църквата върба. Върбовите клонки символизират палмовите, с които е бил посрещнат в Йерусалим Иисус Христос.

ВЕЛИКДЕН в Павел баняВЕЛИКДЕН

05.05.2024 г

Това е най-светлият християнски празник. Подготовката за честването му започва в седмицата преди Великден, наричана Страстна седмица. Във всяка къща цари оживление – започва почистване и разтребване в домовете, като се придава и символично пречистващ характер — прави се за здраве. Градините се обагрят с пролетни цветя, тротоарите са боядисани в бяло… Следва боядисване на яйцата, а в събота се месят и пекат обредните великденски хлябове… По време на великденските празници в Павел баня се провеждат концерти, великденски изложби и конкурси.

Царица Роза Павел баня 2018г.ПРАЗНИК на РОЗАТА и МИНЕРАЛНАТА ВОДА Павел баня 

Втората седмица на юни

За пръв път именно в Павел баня е проведен Националният Празник на розата през далечната 1966г. Традицията се възражда през 2005г. и оттогава Община Павел баня организира ежегодно 4 дневно веселие в началото на м. юни под патронажа на Кмета на общината. Празника започва с дефиле по улиците на града, с песни и танци на участниците в Международния фолклорен фестивал. Гвоздеят на празничните прояви е избора на царица Роза, който преминава под формата на грандиозен спектакъл с участието на известни изпълнители и танцови формации. Следва избор на цар на Минералната вода в атрактивно шоу, съпроводено с различни състезания, конкурси и игри… Празника завършва с представяне на ритуала „Розобер“, както и с карнавални игри с участието на кукерски състави от общината.


„ИЗБОР НА ЦАРИЦА РОЗА – Павел баня“

Празник"Черешобер"в с. Габарево, Павел баняПРАЗНИК на ЧЕРЕШАТА – с. Габарево

/6км. от Павел баня/

„Празникът на черешата“ в с. Габарево се провежда всяка година от 2007-ма до сега. Съчетанието на основния поминък на населението със съхранените традиции на габаревци намира своето място в този празник, който хората сами създават в разгара на прибирането на черешовата реколта, където са засети над 1200 декара с 16 различни сорта череши. В церемонията по откриването участват Кукерски състав и Възрожденска група начело с Райна Княгиня, а залповете от „Габаревския” 
Празник"Черешобер"в с. Габарево, Павел банятоп се носят навред из прекрасната Розова долина. Безспорно най-цветната част от целия празник е представянето на ритуала „Черешобер” в черешовите масиви в неделя сутринта. От центъра на селото потеглят шарени каручки с деца, жени и мъжете с накривени калпаци в народни носии и кошнички за череши. Шествието радостно потегля към черешовите градини и минава през цялото село, като създава атракция и за пътуващите по подбалканския път. Жители и гости на с. Габарево изживяват прекрасни часове с богатата програма на празника. Тук всеки може да опита традиционното бяло сладко, сладко от череши и много други ястия, характерни за региона.

Празник на малината,с. Тъжа, Павел баняПРАЗНИК на МАЛИНАТА и МЕДА – с. Тъжа

/15км. от Павел баня/

За трета поредна година Община Павел баня ще бъде домакин на първия празник на малината и меда.

В околностите на с. Тъжа са засети над 300 декара с малини, което довело до таза инициатива. Провежда се в местността „Аязмото” над ВЕЦ Тъжа. В празника участват музиканти и танцьори от казанлъшкия ансамбъл „Искра”.

Празник на малината,с. Тъжа, Павел баня

Организаторите – представители на  местния инициативен комитет  със съдействието на кметството на село Тъжа – подготвят много изненади за гостите и допълват, че всеки един от тях ще бъде посрещнат подобаващо с току-що приготвена палачинка с мед и сладко от малини.

Лято в Павел баняЛЯТО в ПАВЕЛ БАНЯ

Всеки ЧЕТВЪРТЪК от ЮНИ до СЕПТЕМВРИ 

За доброто настроение на жителите и гостите на Павел баня в разгара на курортния сезон в рамките на „Павелбанско лято“ всеки четвъртък на лятната сцена от 19 часа Община Павел баня организира различни концертни изяви от местни и гостуващи колективи и изпълнители. Тогава музиканти пеят на живо на сцената в центъра. Това е най-харесваната атракция от всички чужденци.

ХРАМОВ празник на ГРАД и ОБЩИНА Павел баня

08 септември

Община Павел баня организира богата културна програма, посветена на храмовия празник на църквата “Рождество Богородично” в курорта, който е и празник на град Павел баня.
Отбелязва се с Тържествена света литургия и водосвет за здраве на жителите и гостите на град Павел баня. На площад „Освобождение” се освещава празничен курбан под звуците на българска народна музика.

Продължава няколко дни, със серия от забавни събития: масов лекоатлетически крос за деца и възрастни в района на градския парк в Павел баня и спортен празник на плувния комплекс с много състезания, конкурси и игри.

 Обявява се и носителят на традиционната годишна награда на кмета на общината за цялостен принос в развитието на туризма в региона.

На централен площад се вият народни хора от фестивала „На хоро в Розовата долина” с участието на клубове за народни танци от цялата страна."На хоро в Розовата долина" Павел баня

В рамките на празника се състои детско шоу с клоуни и забавни игри, етнофестивал, концерт на гостуващи изпълнители, както и празничен спектакъл на Представителен фолклорен танцов ансамбъл „Детелини” от Павел баня със специалното участие на гости от различни държави.

Коледа в Павел баня

КОЛЕДНИ и НОВОГОДИШНИ празници в ПАВЕЛ БАНЯ

20-26 декември

Най-големите празници, почитани от българите, несъмнено са Коледа и Великден – това е времето, когато цялото семейство се събира, няколко поколения празнуват заедно, обединени от чувството за принадлежност към здравото българско семейство.
По традиция, всяка година на Рождество Христово Павел баня посреща своите коледари на площада в курортния град. Домакини на проявата е община Павел баня, която подготвя почерпка за всички присъстващи на мегдана дошли да споделят духа на Коледа и да възродят българските традиции.

Новогодишните празници започват със светлинно шоу и запалване на коледните светлини. Централната част на курортния град се огласена от фолклорните ритми на павелбанския оркестър „Минерален извор“.

В коледно новогодишните празници се включва и Танцов Ансамбъл „Детелини“ – Павел баняКонцертът на Детелините  се  открива с впечатляващия танц „Павелбански коледари“, към който публиката не остава равнодушна. „Детелини“ винаги успяват да изправят павелбанската публика на крака, която не спира да аплодира техните изпълнения.

В Павел баня на особена почит са традициите, свързани с жизнения цикъл – раждане, кръщене, сватба и погребение. Именните дни също са на почит като най-известни от тях са Йордановден (Богоявление) и хвърлянето на кръста, Ивановден, Трифон Зарезан – денят на виното и веселието, Гергьовден, Димитровден / Конски Великден/ – Най-интересният обичай за този празник е надбягването с коне – кушията, която се провежда в село Търничени, община Павел баня, съпроводена с народна музика и веселие, Никулден, когато десетки рибари изпробваха своя късмет на яз. Копринка или в близките водоеми, защото… Без риба на този ден не става!

Share
error: Защитено съдържание.